Pod andělskými křídly

01.05.2017

Členové souboru Šmidlátka si pro víkendové májové soustředění vybrali Neratov v Orlických horách. Kouzelné místo s výjimečnou historií a také výjimečnou současností.

Tři desítky chlapců a děvčat ze Základní umělecké školy Havlíčkova se scházejí nejen na "povinných" zkouškách souboru během pracovního týdne, ale také v osobním volném čase - o víkendech či prázdninách. Společné víkendové hudební dílny se staly nedílnou součástí jejich programu a právě takovou dílnu absolvovaly uplynulý aprílově-májový víkend.

Intenzivní soustředění, naplněné studiem a pilováním repertoáru pro školní koncerty, Pernštýnskou noc i pro letní výjezd do Lotyšska, navíc Šmidlátka zakončila koncertem pro veřejnost. V pondělí 1.května děti vystoupily v překrásném kostele Nanebevzetí Panny Marie, hrdě se tyčícím nad malinkatou obcí v srdci Orlických hor. Tento chrámový prostor je zajímavý akusticky, architektonicky i svým hlubokým příběhem. Šmidlátka i diváci koncertu si poslechli příběh chátrající památky i jejího obnovení - sdružení Neratov se totiž po dlouhých dekádách usilovné práce podařilo rekonstruovat budovu i bohoslužby v ní. Mladí hudebníci měli příležitost obdivovat nejen původní barokní prostory, ale navíc moderní skleněné doplňky - andělská křídla nad oltářem a originální skleněnou střechou (viz foto).

Silný zážitek z neratovského vystoupení si odvezli nejen posluchači koncertu, ale také obě pedagožky souboru - Iva Dostálová a Zuzana Kmoníčková. A tak doporučují všem, co se o prázdninách vydají do "Orliček" - zastavte se udělejte si chvíli na kouzelné místo v Neratově, nebudete litovat!